Szkolny Klub Gier Planszowych

"Planszopernik"

 
"W 1254 roku na mapie Polski, w miejscu starego piastowskiego grodu, pamiętającego jeszcze czasy Bolesława Chrobrego, pojawiło się miasto ? Bytom" - tak zaczyna się legenda Srebrnego Miasta. Na podstawie tej opowiastki grupa bardzo młodych ludzi opracowała grę planszową, którą gmina Bytom wyda z okazji 760. rocznicy lokacji miasta. Występujący w grze bohaterowie to postacie legendarne, związane z województwem śląskim. Jak mówi Bartłomiej Zbączyniak - nie wiadomo już kto wpadł na pomysł utworzenia gry. Przy jej powstawaniu pracowało wiele osób i każda z nich wniosła do planszówki "coś swojego".
 
 
 Bohaterowie gry to postacie legendarne, związane z województwem śląskim. Akcja rozgrywa się w podziemiach XVI-wiecznego Bytomia. Czwórka poszukiwaczy skarbów: kupiec Jan Danin, mieszczka Adela Bujakowska, mistrz górniczy Wojciech Stelczner oraz Oda Strachwitz (córka miejskiego rajcy) odnajduje wejście do tajemniczego podziemnego miasta, w którym ukryte zostały olbrzymie skarby ? srebro Gildii Świętej Małgorzaty.
    Na bohaterów czyha duch chciwego mistrza górniczego, Szarleja, który pilnuje zakopanego skarbu. W ciemnych korytarzach można też trafić na niosącego pomoc Świetlika. "Balansując w ten sposób między mocami światła i mroku, łowcy skarbów muszą się śpieszyć, gdyż tunele podziemnego miasta są już bardzo stare i co rusz dochodzi tu do kolejnych niebezpiecznych tąpnięć. Nie jest to z pewnością świat dla strachliwych graczy."
 
 
 radioaut2014
"Tajemnica srebrnego miasta" powstała przy współpracy uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 w Bytomiu oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły IV LO ?SIKORAK?. Gra służy rozrywce, ale i edukacji. Sięgają po nią zarówno dzieci, jak i dorośli. Koszty wydania gry planszowej poniósł Urząd Miasta Bytom.

 

Jedną z tajemnic srebrnego Bytomia odkryła dla państwa
Marta Dobrowolska.

 

Kwartaliki

Spotkania z Planszówkami

Wspierają nas